Materiały niebezpieczne ciekłe i stałe przewożone w sztukach przesyłki muszą być zapakowane w opakowania odpowiedniego typu i odpowiednio oznakowane oraz spełniające wymagania umowy ADR dotyczące ich konstrukcji oraz badań.
Zastosowanie prawidłowego opakowania pozwala zminimalizować ryzyko uwolnienia ładunku a co za tym idzie jest bardzo istotne dla zachowania bezpieczeństwa transportu.
W firmie DCR zajmujemy się regeneracją oraz sprzedażą opakowań przeznaczonych do transportu materiałów niebezpiecznych.
Jakie rozróżniamy typy opakowań?
Typ opakowania określany jest kodem składającym się z:
- cyfry arabskiej wskazującej na rodzaj opakowania, np. bęben – 1
- dużej litery łacińskiej, wskazującej na rodzaj materiału konstrukcyjnego, np. stal – A
- cyfry arabskiej wskazującej kategorię opakowania w ramach rodzaju, do którego należy dane opakowanie.
- litery określającej grupę pakowania – element który wskazuje do jakich materiałów może zostać użyte tj.:
X – opakowanie przeznaczone dla materiałów I, II, III grupy pakowania
Y – opakowanie przeznaczone dla materiałów II, III grupy pakowania,
Z – opakowanie przeznaczone dla materiałów III grupy pakowania
W przypadku opakowań złożonych (tj. opakowań składających się z opakowania wewnętrznego połączonego w sposób trwały, nierozdzielny z opakowaniem zewnętrznym) stosuje się dwie duże litery łacińskie, umieszczone w kodzie na drugiej pozycji. Pierwsza litera oznacza materiał konstrukcyjny naczynia wewnętrznego, druga – opakowania zewnętrznego.
Np. 31HA1:
31 – opakowanie złożone do materiałów ciekłych
HA – naczynie wewnętrzne z tworzywa sztucznego, opakowanie zewnętrzne ze stali
1 – naczynie wewnętrzne ze sztywnego tworzywa sztucznego.
Opakowania przez nas proponowane to:

Opakowania przeznaczone do przewozu materiałów niebezpiecznych powinny być dobrej jakości, odporne na czynności ładunkowe i warunki transportowe występujące podczas przewozu. Opakowania muszą być wykonane i zamykane w taki sposób, aby w stanie gotowym do przewozu uniemożliwiały jakikolwiek ubytek ich zawartości w normalnych warunkach przewozu, wskutek wibracji, zmian temperatury, wilgotności lub ciśnienia. Opakowania nie powinny być wykonane z materiałów które będą reagować niebezpiecznie z znajdującym się wewnątrz towarem lub tworzyć z nim niebezpieczne związki. Struktura opakowania nie powinna ulec uszkodzeniu wskutek kontaktu z substancjami niebezpiecznymi. Wszystkie te wymagania spełniają regenerowane przez nas opakowania.
Podczas transportu na zewnętrznych ściankach opakowania nie mogą znajdować się pozostałości po materiałach niebezpiecznych. Dotyczy to opakowań nowych oraz regenerowanych.
W przypadku napełniania opakowania substancjami ciekłymi należy pozostawić wolną przestrzeń gwarantującą, że nie nastąpi ubytek cieczy, ani trwałe odkształcenie opakowania w wyniku powiększenia się objętości cieczy pod wpływem temperatury, która może wystąpić podczas przewozu.
Materiały ciekłe powinny być nalewane tylko do takich opakowań, które są dostatecznie odporne na ciśnienie wewnętrzne, jakie może nastąpić w normalnych warunkach przewozu. Jeżeli w opakowaniu może nastąpić wzrost ciśnienia na skutek wydzielania się gazu z zawartości, to opakowanie to powinno być wyposażone w urządzenie odpowietrzające.
Dobór opakowania do przewozu na przykładzie substancji niebezpiecznej UN 1184

DICHLOREK ETYLENU
- Materiał, który ma być przewożony, sklasyfikowany jako UN 1184, klasa 3, grupa pakowania II, może być przewożony w opakowaniach wymienionych w Instrukcjach pakowania P001 IBC02.
- Zgodnie z instrukcją pakowania P001 do przewozu UN 1184 grupa pakowania II opakowania, które mogą być użyte, to m.in. bębny stalowe z wiekiem niezdejmowalnym (o kodzie 1A1), bębny stalowe z wiekiem zdejmowalnym (o kodzie 1A2) oraz bębny z tworzywa sztucznego z wiekiem niezdejmowalnym (o kodzie 1H1), bębny z tworzywa sztucznego z wiekiem zdejmowalnym (o kodzie 1H2)
- Zgodnie z instrukcją pakowania IBC02 do przewozu UN 1184 grupa pakowania II opakowania, które mogą być użyte, to m.in. DPPL’e złożone o kodzie 31HA1)
- Do przewozu mogą być użyte opakowania tylko jeśli są certyfikowane i w znaku certyfikacyjnym opakowania powinny być litera X lub Y (ADR 3.2, 4.1).