DCR-członkiem-Bydgoskiego-Klastra-Przemysłowego

DCR został Członkiem Bydgoskiego Klastra Przemysłowego.

Bydgoski Klaster Przemysłowy istnieje od 2006 roku i skupia firmy z branży narzędziowej i przetwórstwa tworzyw polimerowych oraz szereg instytucji okołobiznesowych, w tym uczelnie, jednostki badawczo-rozwojowe, urzędy, stowarzyszenia przedsiębiorców i instytucje finansowe.

W październiku 2016 r. BKP uzyskał status Krajowego Klastra Kluczowego (KKK), który jest przyznawany w ramach konkursu organizowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Krajowy Klaster Kluczowy to „klaster o istotnym znaczeniu dla gospodarki kraju i wysokiej konkurencyjności międzynarodowej. Krajowe Klastry Kluczowe są identyfikowane na poziomie krajowym, w oparciu o analizę sześciu kluczowych obszarów funkcjonowania klastrów: zasoby ludzkie i organizacyjne, zasoby finansowe i infrastrukturalne, potencjał gospodarczy, tworzenie i transfer wiedzy, działanie na rzecz polityk publicznych oraz orientacja na klienta”. Status KKK nadawany jest na trzy lata i każdy klaster może ubiegać się o jego odnowienie. Bydgoski Klaster Przemysłowy pozytywnie przeszedł recertyfikację i odnowił status KKK do 2022 r.

Krajowy-Klaster-Kluczowy
Silver-Lable-Certificate

W kwietniu 2019 r. BKP uzyskał Silver Label Certificate tj. srebrną odznakę jakości działania Klastra przyznawaną przez Europejski Sekretariat Analiz Klastrowych (European Secretariat for Cluster Analysis). ESCA promuje doskonałość zarządzania klastrami poprzez prowadzenie benchmarkingu klastrów i przyznawania im odznak – brązowej, srebrnej i złotej. Uzyskanie Certyfikatu Silver Label poprzedzone było dwukrotnym otrzymaniem we wcześniejszych latach Certyfikatu Bronze Label.

Członkowie Bydgoskiego Klastra Przemysłowego tworzą łańcuch dostawców – posiadają w ofercie zarówno tworzywa polimerowe jak i dodatki do tworzyw: barwniki, wypełniacze, modyfika­tory. Wytwarzają pełen asortyment narzędzi do przetwórstwa tworzyw: formy wtryskowe, formy rozdmuchowe, głowice wytłaczarskie, formy do przetwórstwa gumy, jak i narzędzia do obróbki metali: wykrojniki i tłoczniki, matryce kuzienne. Narzędzia wytwarzane są ze stali i często na bazie norma­liów, dostarczanych przez lokalnych dostawców. Przetwórcy produkują szeroką gamę wyrobów metodami wtryskiwania, wytłaczania i rozdmuchiwania.

Wizją BKP do 2025 r. jest dążenie do funkcjonowania Klastra jako skutecznej i dynamicznej organizacji, współtworzącej korzystne warunki dla rozwoju przedsiębiorstw, szczególnie z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i recyklingu oraz produkcji narzędzi przy udziale i zaangażowaniu współpracujących ze sobą przedsiębiorców, jednostek naukowo-badawczych, instytucji otoczenia biznesu i władz lokalnych.

Podziel się tym postem / Share this post